rstmp laurel

MONTHLY RESULTS AUGUST 2022

Category : Best Actor
WINNER
Enemy of the Heart (Film)
Acted by Joseph Stanley
United Kingdom

Category : Best Actress
WINNER
Remaining
Acted by Jyoti Subhash
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Enemy of the Heart (Film)
Acted by Claryn Scott
United Kingdom

Category : Best Director
WINNER
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Directed by Ken Sagoes
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
《Scent Camera》
Directed by Li Chenhao
China

Remaining
Directed by Yogesh Prabhakar Rajguru
India

OFFICIAL SELECTION
COBRA K.I.A.
Directed by Ray Brady
United Kingdom

Category : Best Editing
WINNER
COBRA K.I.A.
Edited by Ray Brady
United Kingdom

Category :
Best Film Score – Soundtrack
WINNER
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Film Scored by Corey Rawls
United States

Category : Best Producer
WINNER
The Frog Leaps
Produced by Lutea SRL
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Come Outside – Feature Film
Produced by Sheldon Woodson
United States

OFFICIAL SELECTION
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Produced by Jay Deitzel, Karen T. Bolt & Ken Sagoes
United States

Category : Best Supporting Actor
WINNER
Come Outside – Feature Film
Acted by Vernvan Hinson
United States

Category : Best Supporting Actress
WINNER
Come Outside – Feature Film
Acted by Ruth Hinson
United States

Category : British Narrative Film
WINNER
Enemy of the Heart (Film)
Directed by Claryn Scott
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Armored Saint – A band of brothers
Directed by Russell Cherrington
United Kingdom

OFFICIAL SELECTION
COBRA K.I.A.
Directed by Ray Brady
United Kingdom

Category : British Short Film
WINNER
I AM TREE
Directed by Jonathon Watkiss
United Kingdom

Category : Comedy Short
WINNER
COBRA K.I.A.
Directed by Ray Brady
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Hiring office
Directed by Jacques Jack MICKE
France

Category : Crime Short
WINNER
Except for residents
Directed by Jacques Jack MICKE
France

Category : Debut Filmmaker
WINNER
The Chief
Directed by Aundra’ Michael Segrest
United States

Category : Documentary Film
WINNER
Awaiting Trial
Directed by Chude Jideonwo
Nigeria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
AFTER 82
Directed by STEPHEN KEEBLE &BEN LORD
United Kingdom

“BrückenKunst”
Directed by Gilbert Brüning
Germany

CRITIC’S CHOICE AWARD
The forgotten
Directed by Shihyun Wang
Taiwan

OFFICIAL SELECTION
Ballesteros on My Mind – The Film
Directed by Karlo Garcia Gino
Philippines

Category : Experimental Film
WINNER
Jam It
Directed by John Dawson
United States

Category : Feature Script
WINNER
DEADLY INVISIBLE ENEMIES – THE MOVIE
Written by Harold L. Brown
Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THE LIFE AND TIMES OF ABRAM/ ABRAHAM
Written by James L Thornton
United States

The Llandudno File
Written by Stephen D Floyd
United States

The Dragon of Locke
Written by John M Pluff
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Rocketball
Written by Alex C Glaros
United States

Wicked Wretched Wraith Men
Written by Raymond Harrison
United States

Category : Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
HISPANIA, LAND OF RABBITS
Directed by Jose Luis Rodriguez
Spain

Category : Film on Religion
WINNER
The Resurrection of Jesus
Directed by Holger Klussmann
Germany

Category : LGBTQ  Film
WINNER
LGBTQ+ 101
Directed by Alan J. Chriest

Category : Mobile Film
WINNER
The State of Indian Mining
Directed by Sai Sar
United States

Category : Music Video
WINNER
The Other Side
Directed by Elli Nine
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
So Much To Live For Today
Directed by Alan J Chriest
United States

Category : Narrative Feature
WINNER
Awaiting Trial
Directed by Chude Jideonwo
Nigeria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Chai
Directed by Deeshak Patra
India

Come Outside – Feature Film
Directed by Sheldon Woodson
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Enemy of the Heart (Film)
Directed by Claryn Scott, Jason Lamar Ricketts & Jay Podmore
United Kingdom

Category : Short Film
WINNER
The Path To Judah
Directed by Martin Michiels
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Harvest Trilogy
Directed by John Michael Castagna
United States

Kiki Diamond The Favor
Directed by Charles Townsend
United States

The Frog Leaps
Directed by Marzio Bartolucci
Italy

Raw Materials
Directed by Sosiessia Nixon-Kelly
Jamaica

CRITIC’S CHOICE AWARD
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Directed by Ken Sagoes
United States

The Chief
Directed by Aundra’ Michael Segrest
United States

OFFICIAL SELECTION
Remaining
Directed by Yogesh Prabhakar Rajguru
India

The Day The World Turns
Directed by Martin Michiels
Spain

Category : Short Script
WINNER
Pilgrim
Written by Chris Upson
United Kingdom

Category : Student Film
WINNER
Censer
Directed by YUCHEN ZHANG
China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Whisper In Darkness
Directed by leyang Gu
China

OFFICIAL SELECTION
Guys
Directed by Jinchen Zhang
China

Category :Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
Walking 360° Hollywood Walk of Fame
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

Category : Web and New Media
WINNER
Remote Energy healing in Action
Directed by Shihyun Wang
Taiwan

Category : Young Filmmaker
WINNER
The State of Indian Mining
Directed by Sai Sar
United States

RSTMP
info@rstmp.org
No Comments

Post a Comment