rstmp laurel

MONTHLY RESULTS February 2023

RSTMPA

RESULTS

(February – March 2023)

Category: Animated Film
WINNER
Chinho (The Mark)
Directed by Sreemon Das
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Magnificent Raiders of Dimension War One
Directed by Dante D’Anthony
United States

On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina

Category: Best Actress
WINNER
First Kiss
Acted by Alexandra E. Bell
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth
Acted by Craig Railsback
United States

Dawna Lee Heising Demo Reel – 2022
Acted by Dawna Lee Heising
United States

Category: Best Director
WINNER
D.A.Y.F.L.Y – I think, therefore I am
Directed by Jan-Gero Alexander Hannemann
Germany

Category: Best Editing
WINNER
Primum Non Nocere – Part 1
Edited by Kevin Enhart
France

Category: Best Film Score – Soundtrack
WINNER
Shucks: A Silent Short Film [Director’s Cut]
Scored by Ty Brueilly
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I Wanna Be A Vampire
Scored by Joseph Messer
United States

On / Off
Scored by Nicolas P. Villarreal
Argentina

Category: Best VFX Artist
WINNER
The Begin Influencer
VFX by Enzo bossio
Italy

Category: British Short Film
WINNER
Galaxy of Marks
Directed by John Richmond
United Kingdom

Category: Comedy short
WINNER
Unhired Guns
Directed by Matt Florio
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TUTOPIQUE #BLOP
Directed by Maurice Huvelin
France

Category: Commercial / Advertisement
WINNER
Enfield Is Prayer – Mystery of the Palm Leaf Library
Directed by Pavi Lustig
Austria

Category: Debut Filmmaker
WINNER
Enfield Is Prayer – Mystery of the Palm Leaf Library
Directed by Pavi Lustig
Austria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THE HIKE
Directed by David Fugett
United States

Category: Documentary Film
WINNER
The Ones Left Behind: The Plight of Single Mothers in Japan

Directed by Rionne McAvoy
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Can’t Stop the Sun from Shining
Directed by Dr. Teresa Mular
United States

OVERSEAS
Directed by STEFANO GROSSI
Italy

Tyranny
Directed by David Adamko
Hungary

“Managers of Luck”
Directed by Egle Vertelyte
Lithuania

Primum Non Nocere – Part 1
Directed by Kevin Enhart
France

Dr. Cliff – Worldwide Vet
Directed by Diego A. Garcia
Canada

Stuck with virus on board
Directed by Shihyun Wang
Falkland Islands (Malvinas)

CRITIC’S CHOICE AWARD
Healthy Hero
Directed by Satchin Panda
United States

Positive I Am
Directed by Prakash Bhagwan Vaswani
India

WITCH, REBORN
Directed by Maria Shevtsova
United Kingdom

Category: Educational Film
WINNER
CANCER/EVOLUTION Episode 1: The Dustbin of History
Directed  by Maggie Jones, Brad Jones
United States

Category: Experimental Film
WINNER
TUTOPIQUE #CHANGE
Directed by Maurice HUVELIN
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
First Kiss
Directed by Karen Klami
United States

Seven Ridges
Directed by Antonio Coello
Mexico

CRITIC’S CHOICE AWARD
A Night In Charlotte With Sweeney Ty
Directed by Ty Brueilly
United States

Category: Family/Children Film
WINNER
Raven
Directed by Tom S Taylor
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Take The Chocolate
Directed by Dr Shahid Kamal
United Kingdom

Category: Feature Script
WINNER
BREAKUP
Written by MICHAEL WILLIAMS

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The priory of Sion published  by editions  edilivre in france
Written by Cazebon-Taveau Cazebon-Taveau Cazebon-Taveau
France

Not in This Town
Written by Stephen Dale Floyd

United States

LOVEBEATS
Written by Chris Ross Leong
United States

BOLLYWOOD AND VINE The B-Movie Musical (134 pages)
Written by Edward Jordon, Daniel Neiden, June Rachelson-Ospa
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Heartbreak Hotel
Written by Michael Thomas Holliday
United States

VENGEANCE IS A LADY
Written by Michael Williams
United States

Category: Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER

Mekong Apocalypse
Directed by Michael Buckley
Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dr. Cliff – Worldwide Vet
Directed by Diego A. Garcia
Canada

Category: Film on Religion

WINNER

Tracking St. Thomas – The Apostle of the East
Directed by Thea Elisabeth Haavet

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TALITA l’abbandono.
Directed by DAMIANO ROSSI
Italy

Category: Film on Women

WINNER

First Kiss
Directed by Karen Klami

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth
Directed by Craig Railsback
United States

Category: Films on Disability Issue

WINNER
Red Scooter Diaries
Directed by Claire Szabo-Cassella, Tiffany Dew
United States

Category: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER
THE HIKE
Directed by David Fugett
United States

Category: Mobile Film

WINNER
Once upon a time in Watkins Glen Park
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

Category: Music Video

WINNER
Corporation Businesman
Directed by Wayne Olivieri
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Heading North
Directed by John Richmond
United Kingdom

A Night In Charlotte With Sweeney Ty
Directed by Ty Brueilly
United States

Category: Narrative Feature
WINNER
IMPENDING CATASTROPHE

Directed by Yoram Marcus
Israel


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Russian world
Directed by Viachaslau Sikora
Ukraine

Category: Performing Arts
WINNER
Dawna Lee Heising Demo Reel – 2022
Directed by Dawna Lee Heising
United States

Category: Photography
WINNER
The World Around Us
Photographed by Christie Goldstein
United States

Category: Short Film
WINNER
Arrivederci Paris version sous-titrée en anglais
Directed by Louis Salvatore Bellanti
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A meeting between two. The secret
Directed by Yoram Marcus, Eyal Kantor
Israel

Ruby
Directed by Katja Roberts
United Kingdom

Alessandra The Revenge
Directed by Louis Abdilla
Australia

ACTOR
Directed by Viachaslau Sikora
Ukraine

Breath Taking
Directed by Phyllis Whyte, Sherry LeBlanc
Canada

CRITIC’S CHOICE AWARD
The Wait
Directed by Rik Langan
United Kingdom

Category: Short Script
WINNER
Whale 52 – “Suite For Man, Boy, And Whale”
Written by Edward Jordon, Daniel Neiden
United States

Category: Silent Film
WINNER
Shucks: A Silent Short Film [Director’s Cut]
Directed by Ty Brueilly
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Adrift in Time
Directed by Alexander Hugo
United States

Category: Television / Pilot Program or Series
WINNER
They came from bensenhurst
Directed by Alexander Hugo
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Chief of Nash Valley & the saga continues
Directed by Aundra’ Michael Segrest
United States

CANCER/EVOLUTION Episode 1: The Dustbin of History
Directed by Maggie Jones, Brad Jones
United States

Songs About Buildings and Moods Television Series
Directed by David Less
United States

Dr. Cliff – Worldwide Vet
Directed by Diego A. Garcia
Canada

Category: Travel Film
WINNER
Enfield Is Prayer – Mystery of the Palm Leaf Library
Directed by Pavi Lustig
Austria

Category: Treatment / Synopsis
WINNER
Noveau Depart (“A Fresh Start”) – Feature Film Treatment
Directed by Edward Jordon
United States

Category: Web and New Media

WINNER
Kuch-Kuch-Film-Jaisi

Directed by Anindgita Dasgupta
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Birds and nests
Directed by Shihyun Wang
Argentina

Category: Women’s Film
WINNER
Lady Samurai – the final cut

Directed by Fay Yvonne Goodman
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
If The Shoe Fits
Directed by Barbara Spevack
United Kingdom

RSTMP
info@rstmp.org
No Comments

Post a Comment