rstmp laurel

MONTHLY RESULTS NOVEMBER 2022

Category : Amateur Film
WINNER
The nurse’s whistle
Directed by Jacques MICKE
France

Category :Best Actor
WINNER
No War
Acted by Enzo Zelocchi
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Goodbye
Acted by Andrei Cosmin
Romania

Category : Best Actress
WINNER
Diary of a Psychotic cat
Acted by Svetlana Tyutyunik
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Goodbye
Acted by Andrea Chelesu
Romania

Category : Best Cinematography
WINNER
The Muse
Cinematographed by Ilya Saveliev
United States

Category : Best Director
WINNER
Franklin’s Comedy Book
Directed by Franklin Marshall III
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
No War
Directed by Enzo Zelocchi
Italy

Personality Counseling Center at 0 Avenue
Directed by Mingu Kang
Korea, Republic of

Category : Best Editing
WINNER
The Muse
Editing by Victor Bazov
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
《The Night Beforethe the Wedding》
Editing by阿齊
China

Category : Best Film Score – Soundtrack
WINNER
Franklin’s Comedy Book
Film Scored by Aleks Von Kroff
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Muse
Film Scored by Alex Butov Jr.
United States

Category : BestProducer
WINNER
No War
Produced by Enzo Zelocchi
Italy

Category : Debut Filmmaker
WINNER
The Muse
Directed by Max Karpylev
United States

Category : Documentary Film
WINNER
Madeira Mandolin Route
Directed by Saul Caires, César Gonçalves
Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Amazons of the XXI Century – Dominatrix
Directed by Mikhail Romanovskiy
United States

The Four I’s of the Black Man
Directed by Toneal M Jackson
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Boneyard Alaska
Directed by Paul Andrew Lawrence
United States

La sposa nel vento – The bride in the wind (ita-sub eng)
Directed by Shihyun Wang
Italy

LOVE*SING*EMBRACE Among the Mystic Baul Minstrels of India
Directed by Vijali Hamilton
United States

OFFICIAL SELECTION
Nostradamus on Disaster – Quake
Directed by Shihyun Wang
United States

Category : Experimental Film
WINNER
The Big Job The Seventh Seal
Directed by John Dawson
United States

Category : Family/Children Film
WINNER
PRABHAAV
Directed by Thasvi V
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Superheroes
Directed by Rafael de Andrade
Brazil

Category : Feature Script
WINNER
Kith
Written by Steve Garry
Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Get Jude Married (Indian Version)
Written byGuy Quigley
United States

Resident Evil: Ground Zero
Written by Michael John Chase
United Kingdom

The Sin Eater Chronicles
Directed by Anthony Catino
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Soulvation
Written by Will Molnar
United States

Morituriosis
Written by Jesse Dorian
United States

OFFICIAL SELECTION
The Four Of Us Are Dying
Written by Jesse Dorian
United States

SVEN
Written by Jesse Dorian
United States

Category : Film on Religion
WINNER
PhoBhaiyya
Directed by Ritwik Mukherjee
India

Category : Film on Women
WINNER
La sposa nel vento – The bride in the wind (ita-sub eng)
Directed by Giovanni Coda
Italy

Category :Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
Gaganachari
Directed by Arun Chandu
India

Category : LGBTQ  Film
WINNER
Lactasia
Directed by Val Phoenix
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
PhoBhaiyya
Directed by Ritwik Mukherjee
India

Category :Mobile Film
WINNER
PhoBhaiyya
Directed by Ritwik Mukherjee
India

Category : Music Video
WINNER
Memoriam – ‘All is Lost’
Directed by Hal Sinden
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Echos of an Irish King
Directed by Chuck Price
United States

Category : Narrative Feature
WINNER
Personality Counseling Center at 0 Avenue
Directed by Mingu Kang
Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Franklin’s Comedy Book
Directed by Franklin Marshall III
United States

The Fallen… are connected
Directed by B S Pradeep Varma
India

Homeless
Directed by Geng Lai Rui
China

La sposa nel vento – The bride in the wind (ita-sub eng)
Directed by Giovanni Coda
Italy

CRITIC’S CHOICE AWARD
Grassland
Directed by Sumantra Roy
India

Category :Perfoming Arts
WINNER
Letter to Our Children
Directed by Christopher Ash
United States

Category : Selfie Video
WINNER
Diary of a Psychotic cat
Directed by Pavlo Mishchenko
United States

Category : Short Film
WINNER
Tornado’s tomorrow
Directed by Shihyun Wang
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Goodbye
Directed by  Andrea Chelesu
Romania

Coming home
Directed by Haowei sun
China

CRITIC’S CHOICE AWARD
《The Night Before the the Wedding》
Directed by Aziz
China

The Fallen… are connected
Directed by B S Pradeep Varma
India

Category : Short Script
WINNER
A New Believer
Written by Ellie Mae Louise Smith
United States

Category : Student Film
WINNER
Roller Coaster
Directed by Luciana Campiglia
Uruguay

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Residence Book Mom
Directed by Fujie Huang
China

Raasta
Directed by Shivam Dandapat
India

Category : Television / Pilot Program or Series
WINNER
Amazons of the XXI Century – Dissident from USSR
Directed by Mikhail Romanovskiy
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Wolf + Lamb
Directed by Giuseppe Schettino
Italy

Category : Trailer/Teaser
WINNER
No War
Directed by Enzo Zelocchi
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Trailer #1: The Case of the Time Traveling Serial Killer
Directed by Jay Carney, Frank Farbehind, Penny Towers
United States

Category : Travel Film
WINNER
Sugoi Nihon
Directed by Timm Völkner
Germany

Category :Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
GBG Crane Memory
Directed by Jonas Myrstrand
Sweden

RSTMP
info@rstmp.org
No Comments

Post a Comment