rstmp laurel

MONTHLY RESULTS AUGUST-2021

RESULTS
(AUGUST-2021)

CATEGORY: Animated Film
 WINNER
Nanakorobi (Seven Falls)
Directed by Glenna Burmer, Gaby Breiter
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Raven’s Word
Directed by William Thinnes
United States

IXESTUM
Directed by Kipp T. Jarden
United States

CATEGORY:  Best Film Score – Soundtrack
WINNER
A Quiet Courage (Soundtrack)
Directed by Saul Feinstein
Canada

CATEGORY:  Comedy short
WINNER
The Ball of Light
Directed by Nick von Schlippe , Zuzana von Schlippe
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
When the clock striks  twelwe
Directed by Nika Abbasova
Russian Federation

CATEGORY:  Crime short
WINNER
A martyr of the pen
Directed by Alan Hamwan
United Kingdom

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
A Poet’s  Childhood – Awakening to Consciousness – Elizabeth Martina Bishop
Directed by Vibhas P A Kendzia, Elizabeth Martina Bishop
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Amethyst Girl Destiny
Directed by Reggie Gaskins
United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
Africans on the Mississippi – Cuttin’ Cane
Directed by C Freedom
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Killing the Shepherd
Directed by TA Opre
United States

Philippine Beat
Directed by Koyo Sasaki
Japan

BELLE-ILE IN ACADIE
Directed by Phil Comeau
Canada

CATEGORY:Educational Film
WINNER
A Poet’s  Childhood – Awakening to Consciousness – Elizabeth Martina Bishop
Directed by Vibhas P A Kendzia, Elizabeth Martina Bishop
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
MEDIA MATRIX: SOCIAL INFLUENCE BULLHORN DURING A PANDEMIC
Directed by Peter Andrew Sacco
Canada

CATEGORY: Experimental Films
WINNER
A moment of whiteness just before…
Directed by Johanne Chagnon
Canada

CATEGORY: Best Actor
WINNER
The Next Generation
Acted by George Zouvelos
United States

CATEGORY:  Best Actress
WINNER
Amethyst Girl Destiny
Acted by – Danielle Hobbs
United States

CATEGORY:Best Cinematography
WINNER
A Mind of Winter
Directed by Sean Kernan
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Killing the Shepherd
Directed by TA Opre
United States

CATEGORY:Best Director
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos
United States

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
FEROCIOUS
Written by Dimitri Devyatkin
Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I Still Love You
Written by James Wallace McDonald
United States

Hal, The Spud King of Japan
Written by  John Thibault
United States

“FAME & GLORY”
Written by   Pat Larkin
United States

Gimme Shelter Part Three
Written by  Kevin O’Neal AKA Dave Davidson
United States

Filterless
Written by ChiCheese Rivera
United States

About Gabriel
Written by Janna Jones
United States

DESTINY OF TAR AND FEATHERS
Written by Harold L. Brown
Canada

“WARNING” “NO TRESPASSING”
Written by   Pat Larkin
United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
Connect A  Creative Response To Climate Change
Directed by Steve Mortimer
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Wild Orchid Man – Search for the Queen of Sheba
Directed by Darryl Saffer
United States

Giufà
Directed by Tony Gangitano
Italy

CATEGORY:   Film on Religion
WINNER
Connect A  Creative Response To Climate Change
Directed by Steve Mortimer
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THAIPUSAM
Directed by Koyo Sasaki
Japan

CATEGORY: Film on Women
WINNER
Pirandello’s Wife
Directed by Lynn Elliott
United States

United StatesUnited StatesCATEGORY: Films on Disability Issue
WINNER
The Secret Life of Tom Lightfoot
Directed by  Ray Jacobs
United Kingdom

CATEGORY: LGBTQ  Film
WINNER
Sun bunnies
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
A Tale of Three Trees
Directed by Mark Nicolosi
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Connect A  Creative Response To Climate Change
Directed by Steve Mortimer
United Kingdom

CATEGORY: Postmodern Film
WINNER
Playtime
Directed by T.J. Barkwill
United States
CATEGORY: Romantic short
WINNER
Susan – Rays of Hope (International Release)
Directed by Neil Mukherjee
United Kingdom

CATEGORY: SHORT FILMS
WINNER
WOLF IN HIS BELLY
Directed by OLUWASEYI THOMAS
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lavenders Blue
Directed by Saranne Bensusan
United Kingdom

Amethyst Girl Destiny
Directed by Reggie Gaskins
United States

THE GATE
Directed by Takayuki Kayano
Japan

Distance
Directed by  Richard Schertzer
United States

Echo
 Directed by Kamil Olejnik, Karol Olejnik
France

The sun in Pisces
Directed by Elena Saar, Alexey Malashkin
Russian Federation

Red Line Riding Hood Next Stop Grandma’s House
Directed by mick cusimano
United States

CATEGORY: Short Script
WINNER
A Package of Dreams
Written by Bradley M. Look
United States

CATEGORY: Silent Film
WINNER
Something Wicked Dwells
Directed by Waide Riddle
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Trade
Directed by T.J. Barkwill
United States

CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
The Trail Beyond Highland Road
Directed by Eli Copperman
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I Wanna Be a Tree
Directed by Chang Xu
China

Smithy
Directed by Xi Chen
China

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES
WINNER
Growing Up Guide Pup
Directed by Matthew Thomas Chapman
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Blockchain, Tokens & Coins: MovieBizCoin
Directed by Ricardo Santiago Soto
United States

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
360 ° Walking Las Vegas
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

CATEGORY: Web and New Media
WINNER
Dentists
Directed by  Paradox Delilah
Canada

CATEGORY:Women’s Films
WINNER
CanadaAmethyst Girl Destiny
Directed by Reggie Gaskins
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Never Stop Running
Directed by Dr. Melissa Caudle
United States

A Poet’s  Childhood – Awakening to Consciousness – Elizabeth Martina Bishop
Directed by Vibhas P A Kendzia, Elizabeth Martina Bishop
United States

CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
Chronophobia
Directed by Coline Dubus
Belgium

RSTMP
info@rstmp.org
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.