MONTHLY RESULTS-JULY’2021

RESULTS
(JULY’2021)

CATEGORY: Amateur Film
WINNER
Ke Baba Hahalaba
Directed by Sudipta Chatterjee
United States

CATEGORY: Animated Films
WINNER
The game just got real
Directed by Bellopropello
Switzerland

CATEGORY: Best Actor
WINNER
The Sleeping Buddha
Acted by Sourav Chatterjee
India

CATEGORY: Best Actress
WINNER
The Sleeping Buddha
Acted by Nahida Akhtar
India

CATEGORY: Best Director
WINNER
The Sleeping Buddha
Directed by Anirban Chakraborty
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Milas Tagebuch (Milas Diary)
Directed by Gabriel Da Silva
Switzerland

Kaali Maati
Directed by  Hemantkumar Mahale
India

The Next Generation
George Kyriakopoulos, Shiseido Ruiz, George Zouvelos
United States

CATEGORY: Best Producer
WINNER
Milas Tagebuch (Milas Diary)
Directed by Gabriel Da Silva
Switzerland

CATEGORY: Best Film Score – Sound Designing
WINNER
The Sleeping Buddha
Directed by Anirban Chakraborty
India

CATEGORY: Best Supporting Actor
WINNER
The Sleeping Buddha
Acted by Bimal Giri
India

CATEGORY: Best Supporting Actress
WINNER
The Sleeping Buddha
Acted by- Moumita Maitra
India
CATEGORY: Comedy short
WINNER
School of Idiots by Sheldon Mashugana
Directed by Dean Morgan
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Question
Directed by Natalia Arjona
France

Bryn
Directed by Phil Howe
United Kingdom

CATEGORY: Commercial / Advertisement
WINNER
Oblivion (Because of you..)
Directed by- Boldizsar CR @boldizsarcr
United Kingdom

CATEGORY: Debut Filmmaker
WINNER
Think Back Movie
Directed by- BUMBA IBRAHIM
Ghana

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Betrayal
Directed by- Jerry Garcia
United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER
Knights of the Fantasia
Directed by- Khaled El Kebich
Algeria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ORGAN
Directed by- FRANC KOPIC
Slovenia

CATEGORY: Educational Film
WINNER
LAB COAT PHENOMENON: MILGRAM MEETS COVID MASKING
Directed by- Peter Andrew Sacco
Canada

Family/Children Films
WINNER
Michiko A3
Directed by- Ryo Kagawa
Japan

CATEGORY: Experimental Films
WINNER
Oxymoron
Directed by – Marek Budzynski
United Kingdom

CATEGORY: Feature Script
WINNER
Alta California
Directed by – Lynn Elliott
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
“HORSE COMES RUNNNG”
Directed by – Pat Larkin
United States

The Best Dreamers
Directed by Tipu Sultan
United Kingdom

South of Main Street (125 pg feature)
Directed by Robert Gately
United States

Templin Highway
Directed by William Prosser
United States

The Chessmaster, The Artist, The Priest and The Gypsy
Directed by Robert Cole
United States

True North
Directed by Sophia Flot-Warner
United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
THE BUTTERFLY EFFECT. FROM COLMENAR VIEJO TO THE ANTARCTICA
Directed by JOVI MACO
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Pagosa Is My Name
Directed by Darryl Saffer
United States

Down By The Riverside
Directed by Dean Sills
United Kingdom

The Oasis
Directed by Anirban Chakraborty
India

BEING “UNDER THE MOONLIGHT”
Directed by STEPHANIE BEATRICE GENOVA
Italy

CATEGORY: Women’s Films
WINNER
Tell Me Who I Am
Directed by Luca Caserta
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
“WAKE UP”
Directed by Aashish Rego, K. C. Loy
India

CATEGORY: Films on Disability Issue
WINNER
 Disabled Warrors
Directed by – Ernest Bow
United Kingdom

CATEGORY:Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
FLORENCE IN BLACK – the murders of the Monster of Florence
Directed by Gianpaolo Saccomano
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, Shiseido Ruiz, George Zouvelos
United States

CATEGORY:LGBT Film
WINNER
Saucy Toinha
Directed by Sérgio Bloch
Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Sleeping Buddha
Directed by Anirban Chakraborty
India

CATEGORY: Music Video
WINNER
Il ragazzo che saliva sugli alberi
Directed by Mauro Podini
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
“WAKE UP”
Directed by Aashish Rego, K. C. Loy
India

CATEGORY: Narrative Features
WINNER
Kaali Maati
Directed by Hemantkumar Mahale
India

CATEGORY: One Minute Film
WINNER
The Paradox
Directed by Aleksandar Tomovski
Macedonia

CATEGORY: Postmodern Film
WINNER
Mojo Tango
Directed by Jonny Stranger
United States

CATEGORY: Romantic short
WINNER
Michiko A3
Directed by Ryo Kagawa
Japan

CATEGORY: Short Film
WINNER
Fools Dimension
Directed by Aram Voves
Austria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
SAFAR ( Journey)
Directed by Nikhil Prakash
India

“Gaslight”  (Three sections)
Directed by Mimi Garrard
United States

GAJRA
Directed by VINEET SHARMA
India

Ke Baba Hahalaba
Directed by Sudipta Chatterjee
United States

Orpheus In The Underground
Directed by Tipu Sultan
United Kingdom

“Junk 2021”
Directed by Mimi Garrard
United States

Dark Hearts
Directed by Kevin Van Stevenson
United States

The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, Shiseido Ruiz, George Zouvelos
United States

Servus Karl
Directed by Thomas Bischof
Austria

CATEGORY: Short Script
WINNER
Underpassers
Written by Robin Johnston
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Milas Tagebuch (Milas Diary)
Written by Gabriel Da Silva
Switzerland

The Forest Line
Written by Robin Johnston
United Kingdom

A Road to Freedom of Myanmar
Written by Sandra Tingalay
United States

SCRIPT
Writen by Piero Cannata
Italy

2B
Written by Nicko Vaughan
United Kingdom

Simulacres
Written by Robin Christopher Johnston
United Kingdom

I Will Wait For You
Written by Kevin Silva
United States

CATEGORY: Student Film
WINNER
Diegesis
Directed by Gabriel Angulo
Peru

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Betrayal
Directed by Jerry Garcia
United States

Ruuposh
Directed by Mohd Fehmeed, Zeeshan Amir Khan
India

Case #3809 – The Eldritch Mortician
Directed by Jose Evangelista
United States

Abandonment
Directed by Sagnik Dutta Gupta
India

CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
Moonlight the Monster and the Fashion Show
Directed by  April Yu
United States

CATEGORY: Travel Film
WINNER
CROATIA – YOUR NEXT FILMING DESTINATION
Directed by- Herve Tirmarche
Croatia

CATEGORY: Trailer/Teaser
WINNER
TO BE FREE
Directed by Glenna P. Diggs
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Foretold
Directed by Dion Johnson, Denise Dowdell-Stent
United Kingdom

Eternal
Directed by  Dion Johnson, Mark Pirrie
United Kingdom

RSTMP
info@rstmp.org
No Comments

Post a Comment